Site Loader

Türkiye’de e-ticaret oranının yüzde 6’ya çekilmesi halinde gayrisafi yurt içi hasılaya katkısı yaklaşık 250-260 milyar dolar oluyor

2018 yılının gelişi ile birlikte bir önceki yılın e-ticaret verilerini ortaya koyan yerel ve küresel ölçekli araştırmaların sonuçlarına dair tahminler yürütülmeye başlandı. Bu doğrultuda 2017 yılı 2. yarısı ve son çeyreğine dair rakamlar, e-ticaretin Türkiye’de yolları hızla katettiğini ortaya koyarken e-ihracat anlamında da pek çok önemli adımın atıldığına işaret ediyor.

Üstelik birkaç yıl içinde Türkiye’de e-ticaret ve e-ihracatın toplam perakende içindeki payının çift haneli rakamlara ulaşacağına dair öngörüler de söz konusu. Örneğin Worldpay tarafından yürütülen ve yakın zamanda kamu ile paylaşılan küresel araştırma, Türkiye’nin Hollanda ve İtalya’dan sonra Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarı olduğunu gösteriyor. Araştırmanın sonuçlarına göre 2021 yılına kadar yıllık yüzde 13 oranında büyüme performansı göstermesi beklenen Türkiye’nin yalnızca yüzde 1 oran ile Hollanda ve İtalya’nın gerisinde kalacağı düşünülüyor.

Bunların yanı sıra 2017 yılında Türkiye’de perakende e-ticaret hacminin en az 40 milyar TL civarında olacağı tahmin ediliyor. Yani 2016 yılında 17,5 milyar TL’ye ulaşan e-ticaret hacminin geçtiğimiz yıl neredeyse iki katıdan fazla büyüdüğü öngörülüyor.

Tüm bu bilgiler ışığında E-ticaret Çağı okurları ile e-ticaret ve e-ihracat sektörlerine dair değerlendirmelerini paylaşan küresel e-ticaret devi Alibaba.com’un Türkiye Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, 2018 yılına dair beklentilerini aktarıyor.

Referans

Post Author: yönetim

One Reply to “E-ticaretin 2017 Yılı ve Geleceği”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir